20 piosenek dla dzieci

Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.

20 najlepszych piosenek na grupę zabawową


Każda grupa zabawowa rozpoczyna się od zabawy swobodnej, która musi zakończyć się wspólnym sprzątaniem.
Uczmy dzieci, że jest to naturalny element zabawy i nie zmuszajmy go do tego, ale zachęćmy wspólnym sprzątaniem, ciekawą formą i piosenką: 

Grupa zabawowa we własnym domu?

Tak! 7 elementów niezbędnych do przeprowadzenia grupy zabawowej.

1. „Clean up, clean up…” (Super Simple Songs)

Powitanie jest bardzo ważnym elementem. Jest to swego rodzaju pierwsze „wystąpienie publiczne”, pokazanie siebie, a czasem nawet wypowiedzenie w grupie swojego imienia. Dla nas banalnie proste zadanie, a dla dziecka wyzwanie rozwojowe. Dlatego przy każdej propozycji podamy wiek, w którym najlepiej zastosować konkretną wersje powitania.

2. „Gram dziś gram, ja na grzechotce gram, ja na grzechotce dziś dla… (imię) gram”. – prowadzący albo opiekun mówi imię dziecka. Dziecko trzyma w ręku coś, co pokazuje, że dla niego śpiewamy. Może to być zrobione okienko z kartonu, sitko na głowie, grzechotka w ręce, cokolwiek co będzie przekazywane z rąk do rąk. Dla dzieci, które nie chcą się witać lub trzymać przedmiotu powitania, możemy zagrać na grzechotce. Dzięki temu pokazujemy im, że nie są ani pominięte, ani zmuszane do konkretnej formy powitania. Pokazujemy, że to my się z nimi witamy, a nie oni z nami. Idealne dla dzieci 0-18 miesięcy.

3. „Powiedz jak Ty masz na imię… (dziecko lub rodzic mówią imię), Ty … masz na imię, jakie ładne imię masz…” Możemy potem dodać „Dzień dobry… witamy Ciebie i Twoją Mamę / Twojego Tatę / Ciocię…” Tu jest bardzo fajny element witania się także z opiekunem. Ten drugi element może być pytaniem do dziecka „Hej… a z kim dzisiaj do nas przyszedłeś/przyszłaś?” Podczas momentu, gdy dzieci odpowiadają na pytanie, warto poczekać chwilę, aby dziecku dać czas do zastanowienia, ale też do przekonania się, że warto się zaangażować i odpowiedzieć na pytanie. Gdy widzimy, że dziecko nie chce np. mówić swojego imienia, to nie naciskamy, prosimy opiekuna o wsparcie. Idealne dla dzieci 18m+.

We wszystkich propozycjach powitania ważny jest element przekazywania przedmiotu, czy okienka od jednego dziecka do kolejnego. Z założenia mają to robić dzieci samodzielnie, możemy ich zachęcić mówiąc: „Hej… a przekażesz okienko dziewczynce obok ciebie.” Czasami na grupach pojawiają się dyżurni, którzy w trakcie przekazywania okienka chcą sami zabrać i przekazać komu innemu. Można na to pozwolić, bo widać od razu, jakie cechy charakteru ujawniają się podczas ćwiczenia, jednak warto po jakimś czasie, gdy samo to zachowanie nie zniknie, przekonywać dyżurnego do pozwolenia dzieciom samym przekazywać okienka.

4. Peak-a-boo (Inspirowane: Super Simple Songs) Wersja angielska powitania mogłaby wyglądać tak: „Where is [imię] peaka boo” W ten sposób bawimy się chowając dziecko za chustą, kończymy „Peaka boo to [imię] Hello! [imię]” Dodatkowym elementem może być „Give me a high five” i przybijanie piątki. Dzieci znają zabawę w a-kuku, dlatego angielska wersja powitania jest dla nich przyjazna. Idealne dla dzieci 0-18m.

 

Piosenki podczas zabawy ruchowej

5. „Chodźcie do koła, piosenka Was woła. Wszystkie dzieci zapraszamy i na Ciebie też czekamy, tere fere fruu, tere fere fruu.” Idealna piosenka skupiająca dzieci w kręgu. Najlepsza dla dzieci 12m+.

6. „Make a circle (Super Simple Songs) Dobra dla dzieci w każdym wieku. Małe dzieci trzymamy na rękach, a dzieci powyżej 12 miesiąca mogą dołączyć do kręgu rodziców i same spacerować.

7. „Papuga kolorowa wymyśla nowe słowa, wymyśla nowe dźwięki… piosenki … (cisza, czekamy, aż któreś dziecko powie jakiś dźwięk – jakikolwiek – i potem odśpiewujemy melodie używając tego dziecięcego dźwięku)” – Jest to fantastyczna piosenka, pokazująca dzieciom, że mają wpływ na otoczenie, w tym przypadku, na piosenkę, która jest śpiewana. – Dobra piosenka już dla dzieci, które gaworzą.

8. Uderzamy rękami na przemian w podłogę: „Bum bum, tu Tanganika, bum bum grała muzyka, bum bum tubylców tłum, popijał sobie kawę i rum. (głośniej) Nagle… Co to to, co to to? (jeszcze głośniej) TAM! (pauza) Idzie drogą hipopotam. Łap cap (szczypiemy dzieci po brzuszku), liana i nóż. Łap cap (szczypiemy ponownie) nie ma go już (Chowamy się za rękami).” Dodatkowo można dodać „A kuku”, żeby zredukować napięcie. Idealna piosenka na rozładowanie negatywnych emocji, a także ćwiczy radzenie sobie dziecka z nagłymi, głośnymi dźwiękami.

9. Ustawiamy się w kręgu i zaczynamy tupać. „Tupu tup, tupu tup” Dmuchamy „Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki(…)”. Idealne dla dzieci 18m+.

10. Kółko graniaste

11. Stary niedźwiedź mocno śpi.

12. „Hello(Super Simple Songs) – idealne dla dzieci w każdym wieku.

13. „The wheels on the bus(Super Simple Songs) Lub wersja polska „Koła autobusu kręcą się”. Idealne dla dzieci w każdym wieku.

14. „The Hokey Pokey Shake(Super Simple Songs) – idealne dla dzieci w wieku 18m+.

15. „Walking walking (Super Simple Songs) – Idealne dla dzieci w każdym wieku. Młodsze mogą być trzymane na rękach, a dzieci, które chodzą mogą dołączyć do kręgu wraz z rodzicami.

16. „If you’re happy… (Super Simple Songs) – Idealne do rozładowywania emocji. Dobre dla dzieci w każdym wieku.

Przed czytaniem:

17. „Moje ręce czasem klaszczą, kiedy zechcę to pogłaszczą, kiedy zechce pomachają, a zmęczone zasypiają”. Dzieci uwielbiają tą piosenkę. Jest prosta do odwzorowania nawet przez roczne maluchy, a ich ulubionym fragmentem jest głaskanie. Gdy śpiewamy tę piosenkę w domu, to widzę jak moje dzieci czekają, aż każde zostanie dopieszczone i zauważone poprzez głaskanie. – Idealne dla dzieci w każdym wieku.

18. „Please sit down (Super Simple Songs) – idealne dla dzieci 18m+.

Pożegnanie:

19.Dowidzenia, dowidzenia, do miłego zobaczenia. Papa.” – jest to wierszyk, ale sprawdza się.

20. „Bye, bye, goodbye (Inspiracja: Super Simple Songs).

Mocno zachęcamy do śpiewania w domu, znane piosenki są lubiane (jak powszechnie wiadomo 😉 ). Dzieci czują się bezpieczniej podczas grup zabawowych. Na naszej dwujęzycznej grupie zabawowej korzystamy głównie z fantastycznych piosenek Super Simple Songs, które można oglądać wraz z dzieckiem na YouTube.

Agata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.